ארגון חדר הילדים - חלק ב'

בהמשך לפוסט הקודם שלי, שעסק בארגון חדר הילדים, הנה חלק ב' שלו. קבלו:

ג. פיצ'פקעס: או, זה החלק שאני מניחה שכולנו מתים עליו. אני מתכוונת למיליון החלקים הקטנטנים האלה, שרובם באיכות, בואו נגיד… לא משהו. תנו לילדים לעבור על ה-כ-ל, ולזרוק את כל מה שלא עובד, ואת כל מה שהם בוחרים לזרוק בעצמם (גם אם הוא עובד).
ומה לגבי מה שנשאר? הטיפ הכי טוב שלי: להקצות סל, קופסה או מגירה, בגודל קטן עד בינוני, ולבקש מהילדים לבחור מה הם שומרים מהצעצועים הקטנטנים, רק את מה שיכנס לסל, קופסה…. כלומר, בניגוד לבדרך כלל, כאן אחד הפטנטים הוא להתאים את הכמות למקום האחסון, וכמה שהוא יהיה יותר קטן – יותר טוב…
בדרך דומה אני מציעה לנהוג גם עם הציורים המגיעים מהגן ומבית הספר. דברו עם הילדים על כך, שאי אפשר לשמור את הכל, ובקשו שיבחרו את ארבע או חמש היצירות שהם הכי רוצים לשמור. ליצירות האלה ניתן את הכבוד הראוי – בלוח המיועד לכך בחדר, או במסגרות תלייה על הקיר, ומדי שבוע ניתן להחליף את "התערוכה". בדרך זו הפחתנו מהכמויות, וגם הרווחנו יצירות שמעטרות את הקירות. אגב, למי שמאוד מאוד מודאג, ובעיקר לנוסטלגייםת שבינינו, אפשר גם לסרוק למחשב הביתי את היצירות שאתם מעוניינים לשמור, לפתוח תיקייה תחת שם כל אחד מהילדים, והנה – היצירות שמורות לכל צורך, וניתן לפנות אחר כבוד את העותקים המקוריים בלי נקיפות מצפון.

ד. אוספים למיניהם: אם הילדים שלכם אוספים "בובות פֵּז", כדורי בדולח, מחקים, מחזיקי מפתחות או כל דבר אחר, במקום שהאוסף הזה יהיה מפוזר בכל מקום, מה דעתכם לתלות אותו על הקיר? זה יכול להיות על מדף או בתוך בית בובות מעץ לתלייה, ואפילו במגירה ישנה שבעזרת טפט וצבע ניתן לחדש אותה. האוסף יוסיף צבע ובעיקר יתן "אופי" לחדר.

ה. תחפושות: משחקי תחפושות הם דרך מצוינת לפתח את הדמיון ואת היצירתיות, כיף להזמין חברים ולהחליף דמויות ותפקידים, ובדרך כלל הילדים אןהבים אותם ומשחקים בהם שעות רבות. כדי שיהיה קל לארגן את התחפושות בתום המשחק, אני מציעה ליצור בחדר פינת תחפושות. להקצות מקום קטן, ולתלות על הקיר ווים או מוט תלייה עם קולבים עבור התחפושות. כדי שהפינה הזו תהיה נעימה, כדאי גם במקרה הזה לעבור על התחפושות, ולשמור רק את התחפושות השימושיות שבמצב טוב ובטיחותי. את האביזרים ניתן לשמור בסל יפה, לצד או מתחת המתלה. מי שנהנה ליצור, יוכל לשדרג את הפינה הזאת ולהוסיף מתלה לרהיט ישן – ארונית או שידה, ובעזרת צבע, טפט וכדו' להפוך לארון תחפושות מפואר. ואם לא מתאים לכם כעת להתעסק בזה – קחו סל גדול שלתוכו יכנסו כל התחפושות, גם זה יעשה את העבודה.

ו. אחסון: אין ספק, מלך השמירה על הסדר הוא האחסון. ארונות, שידות מדפים, מדפים, סלים וקופסאות. יש כל כך הרבה אפשרויות, והן יפות יפות. באיקאה יש סלי קש נהדרים, שידות וארוניות שניתן בקלות לשדרג אותן ולהפוך אותם לכוכבות החדר. חנויות איקאה אמנם סגורות בינתיים, אבל יבואו ימים שכל זה יהיה מאחורינו. במהרה, אמן!

ז. לפני סיום, אל תשכחו שכדי לשמור על חדר הילדים מסודר, יש צורך בתחזוקה שוטפת. לא פעם בשנה לפני פסח, אלא כל שבועיים-שלושה, עברו יחד עם הילדים על כל הפינות בחדר. תהליך כזה, יביא את אתכם, ומי יודע אולי גם את הילדים, לחשוב פעם נוספת לפני כל קנייה, להעדיף מעט חפצים איכותיים על פני הרבה צעצועים זולים ופשוטים, ולהמשיך לפנות מהבית את מה שאין בו עוד צורך. בדרך זו התחזוקה תהיה קלה ופשוטה.

סופשבוע נעים לכולם, ובבקשה, השארו בבית.